streda 1. júna 2016

Alt saxofón Martin Mellotone Paris

Na nasledujúcich obrázkoch je znázornený priebeh rekonštrukcie dosť zdevastovaného alt saxofónu. Podobne, ako už niekoľko podobných nástrojov z francúzskej produkcie, ktoré sa objavili v mojom saxofonservise, aj tento má kratší okrpus, nízky ozvučník, bez najhlbšieho Bb tónu. Pôvodná povrchová úprava je postriebrená a  po hrubom očistení a zbavení oxidácie čierneho sulfidu, pomerne zachovalá.
Nálezový stav napovedá, že saxofón musel dostať niekoľko nepríjemných úderov. Na spodnom oblúku je niekoľko silných preliačin, horná časť tela je celá posunutá mimo svojej osi, deformované sú nie len časti mechaniky, ale aj falcované tónové otvory. Bez ich vyrovnania by nemohol saxofón hrať.
Nálezový stav saxofónu

V pravej dolnej časti je viditeľná preliačina cez výstuhu. 


Skrátený korpus bez spodného Bb. Tradične na ozvučníku gravírovanie produkcie Martin Mellotone Paris.


Na výstuhe spodného oblúku gravírovanie predošlého majiteľa. Rovnako na ňom viditeľná preliačina aj napriek vystuženiu.

Deformácia spodného oblúku


Takáto oprava saxofónu je náročná nie len technológiou, ale tiež vybavením servisu špeciálnym náradím, výrobou jednoúčelových prípravkov. Keďže sa jedná o hudobný nástroj, treba primárne dbať na fyzikálne a technické vlastnosti, ktoré zabezpečia správnu funkčnosť saxofónu. Pokiaľ by sa niekto pokúšal o výlučne estetický dojem, získal by maximálne drahú bytovú dekoráciu.


Najväčšia preliačina je na spodnom oblúku. Niečo takéto je následkom silného úderu.Silná preliačina na tele saxofónu. Zhruba od tohoto bodu je tiež celá horná časť tela odklonená voči svojej pôvodnej osi.Niekoľko odtrhnutých strmeňov, deformovaná mechanika, poškodené osky, ktoré sa už niekto pokúšal vybrať.
Podobne na protiľahlej strane, odtrhnuté strmene mechaniky a niekoľko preliačin.
Ešte jeden detail preliačiny pod spodnou mechanikou.
Jeden z najzávažnejších problémov, deformovaný tónový otvor. Najviditeľnejšie na F klapke. Bez jeho úpravy je tesnosť nereálna, teda saxofón by bol nefunkčný.


Deformovaná horná časť tela saxofónu a tiež príruba esa.


Eso samotné bolo nadpájané. Koniec, zatiaľ oblepený páskou bol dorábaný kvôli ladeniu. Pravdepodobne tu bol pôvodne dolaďovací mechanizmus, ktorý niekto potreboval nahradiť.  Žiaľ nedopadlo to najšťastnejšie, nakoľko sa narušil dôležitý parameter - objem vzduchového stĺpca medzi hubičkou a oktávovým otvorom.Po rozobratí mechaniky, nasleduje rovnanie, čistenie, spájkovanie.

Výstuha spodného oblúku po vyrovnaní a čistení.
Spodný oblúk po vyrovnaní.

 
 Po rovnaní, spájkovaní a čistení.

 Po vyrovnaní preliačin na strane pod spodnou mechanikou.Osádzanie mechaniky a finálna podoba.Saxofón je samozrejme plne funkčný, dokonale kryje, okamžite sa ozýva vo všetkých polohách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Peter Beniačik

www.saxofonservis.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára